Zgodovina župnije Sv. Križ – Podbočje

Teritorij župnija Sv. Križ – Podbočje leži na obeh straneh spodnjega toka reke Krke. Na severni strani, na jugovzhodu in jugu pa na obrobju Gorjancev. Župnija je bila ustanovljena že leta 1135 (letopis ljubljanske nadškofije) v času križarskih vojn. Zato je tudi zavetnik sv. Križ. Ob ustanovitvi se je imenovala Križevo. Kasneje pa se je preimenovala Sv. Križ ob Krki , Sv. Križ pri Kostanjevici in od leta 1955 Sv. Križ – Podbočje. Središče so takrat preimenovali iz Sv. Križa v Podbočje.

Krščanstvo je bilo tu prisotno že v 4. stoletju. Ime župnije se v listinah, ki jih hrani Arhiv Slovenije imenuje 8. maja 1249. Takratni župnik Tomaž  od Sv. Križa ( de sancta Croce) je bil sopodpisnik  druge ustanove listine za kostanjeviški samostan, ki jo je izdal Bernard Spanhamski v pričo svojega sina Filipa, izvoljenega salzburškega škofa in drugih svetnih in cerkvenih dostojanstvenikov.

Ob nastanku je bila župnija veliko večja, kot je sedaj. Obsegala je teritorij današnjih župnij: Vel. Dolina, Čatež, tri vasi iz sosednje Hraške in del župnije Kostanjevica.

Na križevsko župnijo in njeno rast ima velik vpliv samostan, ki so ga ustanovili Španhaimi  v Kostanjevici.   V prvih stoletjih od ustanovitev kostanjeviški cistercijani niso bili župniki, v 15. stoletju pa so postali župniki na pridruženih župnijah. Tako je tudi  župnija Sv. Križa s podaniki postala pridružena kostanjeviškemu samostanu. Tako so bili župniki vse do ukinitve samostana pod cesarjem Jožefom II.

Valvazor v Vojvodini kranjski v letu 1689 navaja, da župnija Sv. Križa sodi pod samostan Kostanjevico, ki jo tudi upravlja. Farna cerkev je posvečena Sv. Križu in ima 4 oltarje.

Njene podružnice so bile:

1. Naše ljube Gospe v Bušeči vasi s tremi oltarji

2. Sv. Janeza Krstnika v Godenberg (Stojanski vrh)

3. Sv. Miklavža na Gradcu z dvema oltarjema

4. Sv. Lovrenca v Brezju

5. Sv. Katarine na Frlugi

6. Sv. Mohorja in Fortunata v Černeči vasi

7. Sv. Vida Blushareber (Gradnje)

8. Sv. Jurija pri Kostanjevici

9. Sv. Jakoba ob Krki